Co warto zobaczyć w Ligurii?

Cinque Terre Riomaggiore

Liguria to region północno-zachodniej Italii graniczący z Francją. To włoskie Lazurowe Wybrzeże i słoneczna kraina położona między morzem a górami. Przez Polaków dość rzadko odwiedzana, za to przez Amerykanów dosłownie wielbiona. Znajdziecie tu zarówno boską przyrodę jak i nieziemską architekturę. Zdobione budynki w centrach miast to swoiste dzieła sztuki. Kolorowe, małe domki na zboczach gór motywują do ucieczki na wieś i do połączenia się z naturą. Lazurowe morze zachęca do kąpieli, a smak dobrego wina, pysznej kawy oraz świeżych, lokalnych potraw sprawiają, że o Ligurii trudno jest zapomnieć.

Oto trzy miejsca, które warto zobaczyć w tym regionie Włoch.

Santa Margherita i Portofino

Santa Mergherita Ligure czyli “Święta Małgorzata” to perełka liguryjskiej Riwiery di Levante. Obowiązkowy przystanek na drodze do Portofino. To elegancka miejscowość odwiedzana przez turystów z całego świata, którzy gromadzą się w uroczych kawiarniach, klimatycznych restauracjach, galeriach sztuki i ekskluzywnych sklepach. W centrum miasteczka znajduje się plaża, a zaraz przy niej mały port, z którego odpływają stateczki do Portofino.

Portofino z kolei to takie miejsce Liguryjskiej Riwiery, które funkcjonuje w świadomości Polaków jako prawdziwy raj na ziemi. W rzeczywistości Portofino to malusieńka, a zarazem bardzo prestiżowa… wioska rybacka. Otoczona jest malowniczym parkiem narodowym. Ten wyjątkowy kurort był i nadal jest kochany i chętnie odwiedzany przez znanych artystów i pisarzy. Dla wielu z nich jest jednym z najładniejszych portów Morza Śródziemnego. Można tu spotkać takie gwiazdy świata mody jak Valentino czy Dolce i Gabbana, którzy mają tu swoje luksusowe domy. W sławnych czterech willach Dolce & Gabbana goszczą często takie gwiazdy jak Jennifer Lopez, Naomi Campbell, Kylie Minogue czy Victoria Beckham.

 

Dzielnica Nervi w Genui

Elegancka dzielnica rezydencjalna Genui, do której w słoneczne dni ściągają tłumy by przespacerować się bulwarem imienia Anity Garibaldi. Znajduje się tu również port turystyczny, park oraz muzea sztuki. Spacer bulwarem, który tutaj nazywany jest passeggiatą, to niezapomniane przeżycie. Chodnik wspinający się po skale zdaje się wisieć ponad morzem, które niestrudzenie obmywa go słonymi falami. Klimat jest tu zawsze łagodniejszy w porównaniu do innych miejscowości Wybrzeża Liguryjskiego, do tego widoki skalistego wybrzeża są absolutnie niezapomniane. Podczas przechadzki nietrudno natknąć się na akcenty polskie – tablice upamiętniające pobyt w Nervi Józefa Piłsudskiego i Marii Konopnickiej. Z bulwaru można wejść do parku o romantycznym charakterze, w którym flora śródziemnomorska rozwija się tuż obok roślin egzotycznych i tropikalnych. Nie możecie też przegapić magicznego ogrodu różanego Villi Grimaldi, szczególnie jeśli jest się tu w czasie, gdy kwitną te piękne kwiaty.

 

Cinque Terre i Portovenere

Cinque Terre to istny skarb Ligurii. W dosłownym tłumaczeniu nazwa oznacza „Pięć Ziem”. Za tą nazwą kryje się pięć miejscowości położonych na zboczach gór: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso. Portovenere z kolei to pobliskie małe miasteczko wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, nazywane „bramą do wrót Pięciu Ziem”. Cinque Terre wraz z Portovenere najlepiej podziwiać z perspektywy statku, który przypływa do tych miejscowości. Każda z nich jest inna, ma inną historię. Długo by opisywać… To co je łączy to kolorowe uliczki, przepiękne widoki, urocze restauracje pełne zachwyconych przybyszów. W każdej z miejscowości można skorzystać z uroków słońca i beztrosko zanurzyć się w orzeźwiającej, turkusowej wodzie…

 

Zachęceni? Macie ochotę więcej? Jeśli tak to koniecznie zajrzyjcie do e-przewodników ready2travel na mind2travel.com. W środku znajdziecie pomysły na to co i jak zwiedzać w Ligurii oraz potężną dawkę wiedzy o tym unikalnym i nie w pełni odkrytym jeszcze przez Polaków regionie.

Autorki: Małgorzata Ciuksza, Aleksandra Górska – Gatti i Joanna Gajda, cover photo: mind2travel/Nervi

Tekst w oryginale znajdziecie na portalu Business & Prestige pod tym linkiem.

Włoskie Lazurowe Wybrzeże, czyli co warto zobaczyć w Ligurii

0
Zostaw komentarz