Czy ubierasz się świadomie?

czy ubierasz sie swiadomie

Dzięki wszechobecnym kampaniom informacyjnym coraz częściej jesteśmy świadomi co wchodzi w skład produktów żywieniowych, które na co dzień jemy. Czytamy etykiety na pudełkach, staramy się dobierać zdrowe składniki do potraw, wybieramy restauracje, które stawiają na jakość. Zamiast dużych supermarketów wybieramy „warzywniaki” pod domem. Zastanawiamy się, jak i gdzie nasze jedzenie zostało przygotowane. Wolimy wydać trochę więcej i za to dostać dobrej jakości produkt. Do tego regularnie uprawiamy sport, bo wiemy jak wielką wartością jest nasza kondycja fizyczna i w konsekwencji nasz stan psychiczny. Żyjemy coraz zdrowiej. Dbamy o siebie i swoich najbliższych.

Jednak czy tak samo zachowujemy się robiąc zakupy w sklepach odzieżowych? Czy stawiamy na jakość ubrań czy na ich cenę? Czy wiemy w jaki sposób tworzone są nasze ubrania? Kto je szyje, gdzie powstają i czy osoby pracujące przy ich tworzeniu dostają za swoją pracę godne wynagrodzenie? Czy wytworzenie ubrania, które kupujemy, jest dobre dla środowiska? Czy go czasem nie zanieczyszczamy? Czy kupujemy ubrania na jeden sezon, a potem je wyrzucamy, czy raczej wybieramy te ponadczasowe lub może kupujemy w second-handach?   

Czy wiesz, że:

  • Przemysł odzieżowy zajmuje drugie miejsce w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających środowisko? Przed nim są tylko koncerny naftowe.
  • Ponad 60 proc. światowej odzieży produkowana jest w krajach rozwijających się. Azja, a na jej czele Chiny, to główny eksporter zaspokajający 32 proc. globalnego zapotrzebowania.
  • Do produkcji 1 kg bawełny potrzeba aż 29 000 litrów wody.
  • Zalegające na wysypiskach tekstylia nie są biodegradowalne i przez kilkaset lat emitują do środowiska szkodliwe związki chemiczne.
  • Aż 68 proc. konsumentów atrakcyjność odzieży weryfikuje tylko na podstawie relacji ceny promocyjnej do oryginalnej.
  • Około 10 lat temu stworzono termin „fast fashion” (z ang. szybka moda) – to trend w branży odzieżowej, którego celem jest jak najszybsze dostarczenie ubrań z wybiegu do sklepu. Kreuje nieustanną potrzebę masowej produkcji tanich ubrań, niemalże jednorazowych.
  • Z szacunków wynika, że ubrania stanowią aż 5 proc. globalnej produkcji śmieci. Tylko niewielka część tych odpadków trafia do second-handów.

 

Takie są fakty. Jeśli los innych ludzi i środowiska nie jest nam obojętny to warto o powyższym pamiętać. Kupujmy odzież używaną, ekologiczną, już stworzoną a niekoniecznie nową, oraz tę droższą, dobrej jakości i tworzoną w fabrykach, w których pracownicy otrzymują godziwe wynagrodzenie.

Wszyscy mamy tyle samo czasu. Doba każdego z nas ma 24 godziny. Nie mówmy, że „nie mamy czasu” na świadome i odpowiedzialne wybory – również te dotyczące sposobu naszego żywienia, jak i dotyczące tego, co na siebie ubieramy. To kwestia tego jak rozłożymy priorytety i co jest dla nas ważne. Nie żyjmy „fast”, żyjmy „slow”, dając innym ludziom oraz środowisku to, co niezwykle cenne – swoją uwagę.

 

Polish Circular Week to cykl wydarzeń, które mają na celu edukację i promocję postaw, zachowań i rozwiązań z obszaru gospodarki cyrkularnej. Odbędą się w dniach 22-28 października 2018 w całej Polsce.

Zrównoważona  produkcja i konsumpcja to główne założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Starajmy się żyć i rozwijać, aby produkować jak najmniejszą ilość odpadów. Wspólnymi siłami możemy przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska, do lepszego wykorzystywania zasobów i do zrównoważonego wzrostu społeczno- gospodarczego.

http://circularweek.org/

 

Tekst został opublikowany na portalu dla kobiet Business & Prestige i jest dostępny pod tym linkiem.

0
Zostaw komentarz