Siedem grzechów sędziego

KRS

Zapraszam serdecznie (nie tylko prawników) do lektury mojego tekstu p.t. „Siedem grzechów sędziego, czyli o konformizmie, posłuszeństwie wobec autorytetu, pułapce zaangażowania, pośpiechu, wchodzeniu w rolę oraz innych przejawach i mechanizmach wpływu społecznego w salach sądowych”.

Mój tekst ukazał się w prestiżowym kwartalniku Krajowa Rada Sądownictwa, wydawanym przez Wolters Kluwer Polska. Kwartalnik przedstawia problematykę wymiaru sprawiedliwości oraz stanowi forum wymiany poglądów na najważniejsze dla środowiska sędziowskiego tematy.
Dostępny jest również w formie online. Link do kwartalnika (str. 59-66) dostępny jest pod tym linkiem.

Poniżej streszczenie artykułu.


Autorka „Siedmiu grzechów sędziego” – radca prawny i psycholog, opisuje najsłynniejsze eksperymenty w dziejach psychologii obnażające złą stronę natury ludzkiej, a wnioski z nich płynące odnosi do sytuacji sędziów oraz systemu sądownictwa w Polsce. W oparciu o konkretne przykłady oraz wyniki badań Fundacja Court Watch Polska, wylicza typowe „grzechy” sędziów takie jak konformizm, posłuszeństwo wobec autorytetów, pośpiech czy przesadne wchodzenie w rolę społeczną. Stara się przy tym odpowiedzieć na takie pytania jak: czy „rozumni” sędziowie ulegają wpływowi społecznemu, czy sędzia powinien przedkładać formalizm nad prawdę, dlaczego lepsza jest przewlekłość postępowania niż pośpiech, jak wielką siłę ma autorytet sądów wyższych w hierarchii? Opisując typowe przejawy i mechanizmy wpływu społecznego na salach sądowych, autorka uświadamia i jednocześnie broni sędziów. W oparciu o wnioski płynące z nauki i własnych obserwacji, formułuje również ciekawe przesłanie dla współczesnego wymiaru sprawiedliwości.

 

0
Zostaw komentarz