Uwielbiam podróżować. Nie tylko w sensie zwiedzania kolejnych krajów. Podróżowanie jest dla mnie poznawaniem innego. Innych światów, innych ludzi, innych sposobów życia. Jestem ciekawa różnych smaków, lubię dotykać nowe, wąchać mi nieznane, słyszeć wcześniej niesłyszane. Chcę więcej doświadczać, więcej widzieć i więcej wiedzieć. O świecie, o sobie, o innych. Wiedzieć gdzie w świecie jest część mnie, co jest moje a co nie. Lubię poznawać nowe kultury, doświadczać różnorodności, dzielić się nią. Zwiedziłam do tej pory 70 państw. Mam też za sobą podróż dookoła świata. Regularnie spełniam swoje podróżnicze, dziecięce marzenia i mam potrzebę dzielenia się nimi – stąd między innymi wziął się ten blog. Dzięki niemu każdy kto zechce będzie mógł w każdej chwili znaleźć się w moim plecaku obserwując dział „Podróże”.

Tak się wydarzyło w moim życiu, że z zawodu jestem prawniczką. Był to wolny aczkolwiek nie do końca świadomy wybór. Drogą eliminacji, podążając za kimś wówczas dla mnie ważnym, przeszłam całą ścieżkę edukacji prawnej, która następnie pozwoliła mi na wykonywanie zawodu w praktyce. Prawo w teorii, samo w sobie zazwyczaj mnie nudzi. Szczerze mówiąc, nie mam w zwyczaju czytać kodeksów przed snem (chyba że po to by szybko zasnąć…). Czymś zupełnie innym jest za to prawo w praktyce. Jest dużo bardziej interesujące. Świat praktyki to emocje, ludzkie dramaty, podejście sędziego, relacje z klientem, pieniądze, stres, odpowiedzialność, trudne negocjacje, niezrozumiałe wyroki i walka na argumenty. Świat ten na pewno nie jest nudny. Moim własnym doświadczeniem i subiektywnym spojrzeniem na ten świat dzielę się w dziale „Prawo”. Dział ten, zresztą ja pozostałe, powstał w celach edukacyjnych.

W trakcie studiów prawniczych równolegle, mniej lub bardziej świadomie, rozpoczęłam też studia psychologiczne. Ukończyłam je z bardzo dobrymi wynikami a studiowałam z przyjemnością. Formalnie jestem więc z wykształcenia również psycholożką. Oznacza to, że w trakcie moich studiów poznałam pewne mechanizmy i zjawiska, nauczyłam się je nazywać oraz uporządkowałam swoją dotychczasową, intuicyjną wiedzę. Nie oznacza to, że jestem psychoterapeutką. Nie mam bowiem większej wiedzy (ani tym bardziej praktyki) w pomaganiu ludziom w ich problemach psychicznych. Umiem (choć też nie zawsze) nazwać problem, opisać mechanizm działania, ale nie potrafię przeprowadzić przez proces terapeutyczny. Piszę o tym bo zdarza się, że ludzie mylą psychologa z psychoterapeutą. Ja jako psycholożka skupiam się na opisywaniu zjawisk ważnych w życiu człowieka, opieram się na faktach i badaniach oraz próbuję (z lepszym lub gorszym rezultatem) zrozumieć i wyjaśniać dlaczego ludzie robią to, co robią. Tym, z lepszym lub gorszym rezultatem, dzielę się w dziale „Psychologia”.

Ten blog jest sumą moich życiowych doświadczeń – przeczytanych książek, spotkań i rozmów z ludźmi, poznawania różnych kultur oraz przemyśleń, którymi chcę się podzielić. Służy też popularyzacji szeroko pojętej wiedzy psychologicznej oraz podstawowej edukacji prawnej. Jest bardzo, bardzo subiektywny 😊

Zapraszam do podróży! ❤

Małgorzata Ciuksza

6+

Users who have LIKED this post:

  • avatar