Mali ludzie. Kim są Ci, z którymi nam nie po drodze?

mali ludzie

Mali ludzie. Wszyscy ich znamy, wszyscy się czasem nimi stajemy, wszyscy ich nie cierpimy. Czym charakteryzują się ludzie, z którymi nam nie po drodze?

Nie odpowiadają

Piszesz maile, smsy, dzwonisz któryś z rzędu, aż Ci z tym głupio. Nic z tego. Mimo obietnic znów NIC Z TEGO nie wyszło. Nie możesz liczyć na ich słowo, o ile w ogóle ono padnie. Wolą wycofać się nie mówiąc Tobie nic, a przed sobą udawać, że nie mają obowiązku nawet Cię o czymkolwiek poinformować. Jeśli piszą do Ciebie, to tylko wtedy gdy mają jakiś problem i jesteś im potrzebna. Ewentualnie, gdy chcą Ci coś sprzedać. Poznasz ich po tym, że zwracając się do Ciebie na pozór w sposób zindywidualizowany, mylą imiona. Jeśli nie spełnisz ich oczekiwań, nawet Ci nie odpowiedzą. Mali ludzie, zupełnie pozbawieni klasy.

Nie szanują

Ani Ciebie ani Twojego czasu. Jeśli w ogóle za coś przepraszają to tylko dlatego, ŻE TAK WYPADA, A NIE ŻE TAK CZUJĄ. Nie widzą nadziei w rozmowie. Wydają nakazy i to tonem przyprawiającym o dreszcze. Nie mają w sobie za grosz empatii, a Twoje dobre imię czy godność, nie są dla nich wartością. Mali ludzie nigdy nie docenią Twoich starań, bo liczą się dla nich tylko pożądane przez nich efekty.

Przenoszą odpowiedzialność na innych

Doba każdego z nas ma 24 godziny, więc dlaczego Ty możesz być zorganizowana a oni nie są w stanie? Zawsze ktoś im rzuca kłody pod nogi i jest winny ich niepowodzeniom. Zawsze MAJĄ JAKĄŚ WYMÓWKĘ. Bo to ona zła była, bo dokumentów mu nie zostawiła i dlatego nie mógł dojechać na czas. To nie on nie dotrzymał terminu, a sekretarka, która mu nie przypomniała. Mali ludzie znajdą winę w każdym, byle nie w sobie.

Oceniają

Niby innych, ale tak naprawdę Ciebie. Opowiadają historie, które wysysają z Ciebie całą energię. Swoim narzekaniem sprawiają, że dusisz się emocjonalnie. Przy tym wszystkim narzekają na innych. Wszyscy wokół są źli, oprócz nich. Uważają, ŻE MAJĄ PRAWO WYMIERZAĆ SPRAWIEDLIWOŚĆ. To jest ich sposób na polepszenie własnego samopoczucia. Cenią rozwiązania siłowe. Mali ludzie zawsze znajdą przyjemność w poniżaniu innych.

Kłamią

Według nich nie kłamią, lecz mają „inne punkty widzenia”. Ich zachowanie można nazwać po prostu manipulacją, choć wydaje się to eufemizmem. Umawiają się z Tobą, a potem twierdzą, że akurat mają gorączkę. I nie chodzi tu o jedną sytuację, a o powtarzalność. Nauczyli się, że KŁAMSTWEM MOGĄ OSIĄGNĄĆ SWOJE CELE i tak jest im wygodniej. Często sami zaczynają w nie wierzyć. Mali ludzie zapominają, że kłamstwo ma krótkie nogi.

Zdarzyło Ci się kiedyś choć przez chwilę być dla kogoś innego małym człowiekiem? Chyba każdej z nas czasem zdarza się nim dla kogoś stać. Jeśli jest to chwilowe, incydentalne i przemija, oraz pod warunkiem, że możemy to nasze zachowanie kontrolować i wyciągać z niego wnioski, to nic w tym złego. Każdemu może się zdarzyć. Uważajmy jednak na tych, którzy nauczyli się żyć i być na co dzień jak mali ludzie. Toksyczni, nieodpowiedzialni, kontrolujący, manipulujący, oceniający i podejrzliwi. Bo obcowanie z małymi ludźmi to udręka, od której warto się możliwie szybko odciąć. Zanim będzie za późno.

Mój tekst ukazał się w magazynie dla kobiet Business and Prestige i jest dostępny pod TYM linkiem.

2+

Users who have LIKED this post:

  • avatar
Zostaw komentarz