La Dolce Vita – niemodny czy warty naśladowania styl życia?

Mówi się, że Włosi są leniwi, powolni i niezbyt chętni do pracy. Preferują dobrą zabawę, święty spokój i nieprzemęczanie się. Oczywiście nie wszyscy i nie zawsze, bo rzeczywistość jest bardziej złożona. Pytanie czy jest w tych stereotypowych „cechach narodowych” coś złego?

Same w sobie rzecz jasna nie są złe. Mogą przeszkadzać w pewnych kontekstach, choćby w międzykulturowych relacjach biznesowych. Vide, wszelkie negocjacje obcokrajowców z Włochami – przecież one trwają wieki! Jednak, gdy spojrzymy szerzej, z perspektywy sensu życia i wartości cenionych przez Włochów, cała ta dobra zabawa, święty spokój, cieszenie się życiem i nieprzemęczanie się, mają głęboki sens.

Mieszkańcy Italii kochają cieszyć się życiem ze spokojem i dystansem. To jest ich sposób na życie, którego duża część permanentnie zabieganego świata im zazdrości. Wbrew pozorom bowiem, nie każdy mieszkaniec globu potrafi przeżywać pozytywne emocje czy oddać się relaksowi. W ramach dbania o „work-life balance” czyli życiową równowagę, warto jednak co jakiś czas, na kilka dni, przenieść się we włoskie klimaty i zasmakować słodkiego i leniwego życia czyli prawdziwego Dolce Vita, jakie panuje we włoskich krainach.

Czym jest więc to Dolce Vita, które sprawia, że Włosi są narodem wiecznie uśmiechniętym? Jaki jest ich sekret?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w moim tekście „La Dolce Vita – niemodny czy warty naśladowania styl życia?” z cyklu „Włoskie historie”, który ukazał się w magazynie Business & Prestige

1+

Users who have LIKED this post:

  • avatar
1 Komentarze
Zostaw komentarz