Kim jest człowiek, który pomaga?

HELP

Kim jest człowiek, który pomaga? Aby pomagać nie trzeba być wcale księżną Dianą czy Matką Teresą. Człowiek, który pomaga nie jest też Świętym Mikołajem ani dobrą wróżką. Nie musi również mieć góry pieniędzy lub magicznych zdolności. W teorii pomagać może każdy. W praktyce jest już z tym gorzej. Wystarczy (a raczej „trzeba”) tylko (a raczej „aż”), dojrzeć. Dojrzeć do pomagania.

Pomaganie to pewien zestaw naczyń połączonych. To zespół cech, które muszą współistnieć i których można się nauczyć. Jaki jest więc człowiek, który szczerze pomaga innym?

Żyje w okolicznościach dostatku. Ma zaspokojone podstawowe potrzeby własne czyli jest najedzony, bezpieczny, otacza się kochającymi osobami i nie boi się o przyszłość ani swoją ani swoich bliskich, wie jak zarabiać pieniądze oraz wie, że są one nie celem a środkiem do zaspokajania wartości. Ma też odpowiednio wykształconą psychikę i potrafi zupełnie naturalnie wkładać własną energię w pracę, z której sam nie będzie czerpał bezpośrednich korzyści.

Ma się czym dzielić. Mogą to być po prostu pieniądze. Cenniejsze od nich są uwaga, czas, wiedza czy nawet kontakty z odpowiednimi instytucjami lub osobami. Jeżeli więc wsłuchasz się w czyjeś potrzeby i je usłyszysz, poświęcisz odpowiedni czas i podzielisz się swoją wiedzą lub skierujesz potrzebujących do odpowiednich instytucji, pomożesz najpiękniej – czyli dzieląc się cząstką siebie.

Kocha siebie i innych. Jest doświadczony przez los, wybaczył tym, którzy go skrzywdzili i zaakceptował siebie. Wie, że aby pomagać innym trzeba najpierw pokochać siebie. W miłości jest odpowiedzialny. Wie, że pomaganie nie jest łatwe i nie może stanowić formy zaspokojenia własnego sumienia. Dużo się uśmiecha.

Wierzy w siebie i w ludzi. W swój i ich potencjał, zdolności i siłę. Rozumie, że złe okoliczności mogą przydarzyć się każdemu i że wszyscy potrzebujemy wsparcia. Jest uśmiechnięty, szczery, otwarty na świat i pomimo złych doświadczeń nie boi się być wykorzystanym przez innych. Rozróżnia prawdę od fałszu. Ceni współpracę. Sam dużo pracuje, bo jest odpowiedzialny za wszystko co mu się przytrafia.

Jest empatyczny. Trafnie rozpoznaje emocje innego człowieka i doświadcza własnych uczuć zgodnych z jego emocjami.

Kim jest więc ten człowiek, który pomaga? To lekarz, pani prezes, businessman, prawniczka, sprzedawca, nauczyciel, pielęgniarka, psycholog, matka, ojciec, babcia, wujek, syn i córka… Słowem każdy, kto żyje w okolicznościach dostatku, ma się czym dzielić, kocha siebie i innych, wierzy w siebie i w ludzi, jest empatyczny i autentycznie chce pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Możesz nim być Ty.


Powyższy tekst ukazał się na portalu kobiet biznesu Business & Prestige jest dostępny pod tym linkiem.

Zobacz #ProjektPomagam – 30 kobiet łączy się, aby pomagać

1+

Users who have LIKED this post:

  • avatar
Zostaw komentarz