Dlaczego tak ważna jest w życiu edukacja?

Prowadziłam dziś zajęcia z podstaw prawa dla jednego z trójmiejskich liceów.
Jednej z grup zadałam pytanie co jest dla nich w życiu ważne.
Podniósł rękę tylko jeden chłopak.
Odpowiedział, że ważne są w życiu pieniądze i sława.

Każdy może mówić o „dzisiejszej” młodzieży co tam sobie chce. Może narzekać, wrzucać w schematy, twierdzić że leniwa, że egoistyczna, że nastawiona na karierę i pieniądze, że niechętna na wiedzę, że zblazowana, że niekontaktowana, niesympatyczna i w dodatku roszczeniowa.
Jeżeli tak nawet jest to nasuwa się pytanie skąd to się bierze? Otóż odpowiedź jest jasna – bierze się to przede wszystkim z domu. Domu rodzinnego.

Dlatego tak ważne jest by z tą młodzieżą rozmawiać, by z nimi dyskutować, pokazywać wyjątki od reguły, by mówić im że może być inaczej, by rozmawiać z nimi o faktach, by dzielić się z nimi własnym, prawdziwym i szczerym doświadczeniem, by pokazywać im swoje błędy, by być prawdziwym w relacji z nimi, by zachęcać do tego by sami tworzyli swój własny świat oraz by zawsze mieli swoje własne zdanie. Krótko mówiąc by mądrze wpływać nie na to co, ale jak myślą.
Ważne jest również to by nie wrzucać ich w negatywne schematy, nie dopinać negatywnych łatek. Dlaczego? Bo gdy nazwiemy kogoś leniwym on leniwy się stanie.

Ja dziś poznałam niezwykle inteligentną młodzież z jednego z trójmiejskich liceów. Młodzież, która była bardzo zainteresowana tym co im chce przekazać, a opowiadałam im o podstawach prawa. Młodzież, która chętnie brała udział w symulacji rozprawy karnej, która zadawała mnóstwo mądrych pytań, która chciała wiedzieć więcej, która SAMA logicznie myślała – w tym wyciągała ważne dla siebie wnioski.

Moim zdaniem jest tak, że świat każdego z nas jest kreowany przez nasze własne myśli. Myśli, które łapiemy, zatrzymujemy, skupiamy się na nich i w oparciu o nie tworzymy rzeczywistość. Tak właśnie tworzy się każde pojedyncze ego – w tym ego każdego z tych licealistów. Każde takie ego jest wytworem myśli. Myśli pochodzących od głosów rodziców, nauczycieli, sąsiadów, pracodawców, rodzeństwa, przyjaciół, telewizji, internetu. Myśli te przychodzą i odchodzą.

Z perspektywy czasu myślę, że prawda jest również taka, że my wcale tymi swoimi myślami nie jesteśmy. Choć zdaje się to być oczywiste to na wyższym poziomie wtajemniczenia wcale już tak oczywiste nie jest. Nie możemy spojrzeć na siebie z zewnątrz bo myśl o tym sama w sobie jest już wytworem naszego umysłu. By zatem móc połączyć się z sobą samym trzeba porzucić swoje ego. A można to robić w każdej chwili. Akceptować i być szczęśliwym. To jest wybór.

Warto jest to wszystko wiedzieć i dlatego właśnie tak ważna jest w życiu edukacja 🙂

PS Podobno utrzymywanie pozytywnych relacji z młodzieżą odmładza 🙂 Więc warto! 😉 #adwokatprzydajesięwżyciu

Zdjęcie udostępniłam za zgodą szkoły i uczniów. Nie pozwala na bezpośrednią identyfikację osób.

4+

Users who have LIKED this post:

  • avatar
Zostaw komentarz